Upchatý nos je bežný problém, ktorý dokáže nepríjemne ovplyvniť každodenný život a kvalitu spánku. Môže mať rôzne príčiny – od vírusových infekcií a alergií až po suchý vzduch či anatomické odchýlky v nosových dutinách. Okrem toho, že vie spôsobovať nepohodlie, môže upchatý nos viesť aj k ďalším zdravotným ťažkostiam. Pozrime sa preto na príčiny upchatého nosa a na spôsoby, ako si účinne pomôcť a zmierniť nepríjemné príznaky.
Aké sú možné príčiny upchatého nosa?
Upchatý nos môže byť spôsobený rôznymi faktormi. Medzi najčastejšie patria:
- Vírusové infekcie: Nachladnutie alebo chrípka často vedú k upchatiu nosa. Tieto infekcie spôsobujú zápal nosových slizníc, ktoré potom produkujú nadmerné množstvo hlienu, čo vedie k problémom s dýchaním.
- Alergie: Alergická rinitída, známa tiež ako senná nádcha, je jednou z najčastejších príčin chronického upchatého nosa. Kontakt nosovej sliznice s alergénom (peľ, prach, zvieracie chlpy) vyvoláva zápal sliznice, čo zase vedie k zvýšenej tvorbe hlienu a opuchu sliznice s následným upchatím nosných prieduchov (Shams et al., 2020).
- Sinusitída: Aj zápal prínosových dutín môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním a upchatie nosa. Sinusitída môže byť akútna (krátkodobá) alebo chronická (dlhodobá) a často je sprevádzaná bolesťou a tlakom v oblasti tváre.
- Zväčšené nosové mandle (adenoidy): Najmä u menších detí môžu byť príčinou upchatého nosa.
- Suchý vzduch: Nízka vlhkosť vzduchu môže viesť k podráždeniu slizníc a následnému upchatiu nosa. Tento problém je obzvlášť častý v zimných mesiacoch, keď je vzduch suchší kvôli kúreniu (Kärkkäinen et al., 2017).
- Nosové polypy: Sú to nezhubné výrastky na nosových slizniciach, ktoré môžu mechanicky blokovať prúdenie vzduchu a spôsobiť tým chronické problémy s dýchaním (Yan et al., 2021).
- Anatomické abnormality: Prietok vzduchu môže obmedzovať aj vybočenie alebo deformácia nosovej priehradky a spôsobiť tak chronické upchávanie nosa.
- Hormonálne zmeny: Hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu alebo hormonálna antikoncepcia môžu byť príčinou upchatia nosa v dôsledku zadržiavania tekutín a opuchu nosnej sliznice (Manna et al., 2017).
- Dráždivé látky: Chemikálie, cigaretový dym, parfumy a iné dráždivé látky môžu u citlivých ľudí vyvolávať podráždenie a opuch nosnej sliznice.
- Vedľajší účinok liekov: Niektoré lieky, ako dekongestanty v nosových kvapkách (ak sa používajú dlhodobo), antihistaminiká alebo lieky na vysoký krvný tlak, môžu tiež spôsobiť upchatie nosa.
- Rebound efekt po liekoch: Pri dlhodobom používaní nosových sprejov na uvoľnenie nosa (dekongestantov) môže vzniknúť tzv. rebound efekt, kedy sa nos po vysadení lieku stáva ešte viac upchatým.
Osobitnou kapitolou sú plesne. Tieto môžu spôsobiť upchatie nosa a chronickú sinusitídu buď priamou infekciou, alebo prostredníctvom alergickej imunitnej odpovede.
Priama infekcia: Plesne, ako napríklad Aspergillus, Penicillium, alebo Cladosporium, môžu kolonizovať nosovú dutinu a spôsobovať zápal nosovej a sinusovej sliznice. Tento zápal vedie k produkcii hlienu a opuchu, čo spôsobuje upchatie nosa a môže viesť k chronickej sinusitíde (Twarużek et al., 2014)
Alergická reakcia: U niektorých ľudí môžu plesne vyvolať alergickú reakciu, pri ktorej sa vytvárajú protilátky IgE. Tieto reakcie vedú k zápalu a opuchu sliznice, ako aj tvorbe hustého hlienu, čo spôsobuje symptómy chronickej rhinosinusitídy, vrátane upchatia nosa (Loftus & Wise, 2016).
Imunitná odpoveď na plesne: Pri alergickej plesňovej sinusitíde dochádza k intenzívnej imunitnej odpovedi proti plesniam, ktorá vedie k zápalu a tvorbe hustého hlienu nazývaného "alergický hlien". Tento hlien spôsobuje obštrukciu nosových ciest a môže viesť k chronickej sinusitíde (Schubert, 2009).
Vplyv plesní na imunitný systém: U pacientov so slabšou imunitou môže dôjsť k invazívnym plesňovým infekciám, ktoré sú zodpovedné za chronický zápal a prípadné poškodenie nosovej sliznice (Vakharia et al., 2010).
Aké sú časté sprievodné symptómy upchatého nosa?
Upchatý nos je často sprevádzaný ďalšími symptómami, ako sú:
- Bolesti hlavy: Opuch nosových slizníc a zápal dutín môžu viesť k tlaku a bolestiam v oblasti čela a tváre.
- Kašeľ: Zvyčajne spôsobený zatekaním hlienov, keď hlien steká zadnou časťou nosohltanu do hrdla a dráždi receptory v dýchacích cestách.
- Únava: Neschopnosť dobre dýchať vedie k únave a pocitu vyčerpania, pretože telo nedostáva dostatok kyslíka. Upchatý nos narušuje spánok, ktorý tak neplní regeneračnú funkciu. Chronický nedostatok spánku prehlbuje pocit únavy a vyčerpania.
- Výtok z nosa: Hlien môže byť číry, žltý alebo zelený. Sfarbenie hlienu naznačuje prítomnosť bakteriálnej infekcie.
- Svrbenie a slzenie očí: Často súvisí s alergiami a môže byť sprevádzané začervenaním očí.
- Strata čuchu a chuti: V dôsledku opuchu slizníc a zvýšenej sekrécie hlienov je narušená schopnosť cítiť vône a pachy.
- Chrápanie: Pri upchatom nose je človek nútený dýchať ústami, dôsledkom čoho je chrápanie počas spánku.
Prečo sa pri alergickej reakcii upcháva nos?
Pri alergickej reakcii sa nos upcháva kvôli zápalu nosovej sliznice, ktorý je vyvolaný uvoľňovaním chemických mediátorov (napr. histamínu). Tento proces prebieha nasledovne:
- Uvoľňovanie histamínu a iných mediátorov: Po vystavení alergénu, ako je peľ alebo prach, dochádza k aktivácii buniek imunitného systému tzv. mastocytov a výsledkom je uvoľňovanie histamínu. Tento spôsobuje rozšírenie krvných ciev v nosovej sliznici, čo vedie k jej zvýšenému prekrveniu a opuchu (Naclerio et al., 2010).
- Zvýšená produkcia hlienu: Okrem opuchu vedie alergická reakcia k zvýšenej tvorbe hlienu v dôsledku stimulácie žliaz v nosovej dutine, čo ďalej blokuje prúdenie vzduchu (White & Kaliner, 1992).
- Zúženie dýchacích ciest: Zápal spôsobený alergiami vedie k zúženiu nosových prieduchov, čo výrazne zhoršuje schopnosť dýchať nosom a vedie k pocitu upchatého nosa (Malmberg et al., 1989).
Príčinou upchatia nosa pri alergickej reakcii je teda zápal a opuch nosovej sliznice ako aj zvýšená tvorba hlienu, ktorý obmedzuje až znemožňuje prúdenie vzduchu cez nosové prieduchy.
Ako upchatý nos uvoľniť?
Existuje niekoľko spôsobov, ako uvoľniť upchatý nos:
- Nosové kvapky a spreje: Rôzne druhy nosových kvapiek môžu pomôcť zmenšiť opuch a uľahčiť dýchanie. Existujú tzv. dekongestanty, ktoré zužujú krvné cievy, čím znižujú opuch, alebo soľné roztoky, ktoré zvlhčujú nosové sliznice a pomáhajú odstraňovať hlien. Soľné roztoky sú vhodné na každodenné použitie a nemajú také obmedzenia ako dekongestanty.
- Inhalácia pary: Dýchanie teplej pary môže pomôcť uvoľniť hlieny a zmierniť upchatie nosa. Možno pridať aj niektoré esenciálne oleje (eukalyptus, mäta pieporná) do horúcej vody pre lepší účinok.
- Hydratácia: Pitím veľkého množstva tekutín sa môže zriediť hlien, čo uľahčí jeho odstránenie. Vhodné sú teplé nápoje ako čaj alebo vývar.
- Nahrievanie: Aplikácia teplých obkladov na tvár môže zmierniť tlak a bolesť spôsobenú zápalom dutín. Tiež je možné využiť biolampu, Solux alebo iné infralampy. Teplo pomáha uvoľniť nosové priechody a zmierňuje nepríjemné pocity.
- Zvlhčovače vzduchu: Zvlhčovače vzduchu sú užitočné na udržiavanie vlhkých nosových slizníc, čím zabraňujú ich podráždeniu suchým vzduchom. Užitočné sú najmä počas zimných mesiacov.
- Cvičenie: Fyzická aktivita môže pomôcť zlepšiť prúdenie vzduchu a uvoľniť nosné priechody. Pravidelné cvičenie tiež urýchľuje transport imunitných buniek, stimuluje ich tvorbu ako aj produkciu protizápalových cytokínov, pomáha odstraňovať toxíny, čím zmierňuje chronické zápaly.
Ako fungujú nosné kvapky?
Väčšina nosných kvapiek obsahuje dekongestanty, ktoré spôsobujú zúženie krvných ciev v nosových slizniciach. Toto zúženie zmierňuje opuch a umožňuje lepšie prúdenie vzduchu nosom. Niektoré nosné kvapky obsahujú antihistaminiká alebo kortikosteroidy, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a alergické reakcie.
Ako dlho je možné používať nosné kvapky?
Nosné kvapky by sa mali používať len krátkodobo, zvyčajne maximálne 5-7 dní. Dlhodobé užívanie môže viesť k tzv. rebound efektu, kedy sa symptómy vracajú ešte vo výraznejšej miere. Preto je dôležité dodržiavať odporúčania lekára alebo pokyny na príbalovom letáku.
Akými inými spôsobmi je možné upchatý nos uvoľniť?
Okrem nosných kvapiek môžete vyskúšať aj:
- Esenciálne oleje: Niektoré esenciálne oleje, ako eukalyptový, mätový alebo rozmarínový, môžu pomôcť otvoriť dýchacie cesty. Môžu sa použiť v difuzéri, pridať do teplej vody na inhaláciu alebo ich zriediť v neutrálnom oleji a aplikovať na hrudník. Existujú tiež zmesi esenciálnych olejov na vnútorné použitie, ktoré sa po zriedení kokosovým alebo tekvicovým olejom užívajú orálne.
- Účinnou metódou na uvoľnenie upchatého nosa je aj akupresúra. Môže byť užitočná pri upchatom nose a jej pravidelná aplikácia môže znížiť symptómy a zlepšiť kvalitu života. Napr. stimulácia akupresúrneho bodu "Yingxiang", ktorý sa nachádza v rýhe po stranách nosových krídel, môže znížiť odpor v dýchacích cestách a zlepšiť prúdenie vzduchu cez nos. Pacienti, ktorí si masírovali tento bod, zaznamenali úľavu pri pocite upchatého nosu. (Takeuchi et al., 1999).
- Bábätkám s upchatým nosom môže tiež pomôcť masáž chodidiel. Jemnou stimuláciou určitých bodov na chodidlách sa podporuje uvoľnenie hlienov a zmiernenie dýchacích ťažkostí. Mierne masírujte prsty na nohách, najmä v oblasti palcov. Reflexológia predpokladá, že táto oblasť je spojená s hlavou a dutinami. Stred chodidla je spájaný s hrudníkom a pľúcami, takže jemné masírovanie tejto oblasti pomôže uvoľniť dýchanie. Na masáž môžete použiť malé množstvo detského oleja alebo kokosového oleja. Masírujte iba niekoľko minút a sledujte, ako na to bábätko reaguje. Ak sa mu to nepáči alebo ak vykazuje známky nepohodlia, masáž prerušte.
Ako na upchatý nos v noci?
- Spite s hlavou zvýšenou: Použite viacero vankúšov, aby ste uľahčili prúdenie vzduchu. Zvýšenie hlavy pomáha znížiť tlak v nosových dutinách a zlepšiť dýchanie.
- Vzduchové zvlhčovače: Používajte v spálni zvlhčovače vzduchu. Udržiavanie vlhkosti vo vzduchu pomáha zabrániť vysychaniu nosových slizníc a znížiť podráždenie.
- Nosné kvapky pred spaním: Použite nosné kvapky tesne pred spaním, aby ste uvoľnili nosné priechody a zlepšili tak kvalitu spánku.
- Čistá a čerstvá posteľná bielizeň: Uistite sa, že vaša posteľná bielizeň je čistá a bez prachu a alergénov. Pravidelné pranie posteľnej bielizne môže pomôcť znížiť alergické reakcie.
- Pokiaľ sa nos upcháva iba v noci, príčinou môže byť alergia na perie vo vankúši, roztoče v posteľnej bielizni, prípadne plesne v spálni, ktoré môžu byť ukryté napr. aj za čelom postele.
Ako si pomôcť pri chronicky upchatom nose?
- Pravidelné čistenie nosa: Používanie nosných výplachov so slanou vodou môže pomôcť udržiavať nosové priechody čisté a zmierniť chronické upchatie.
- Konzultáciu s lekárom: Lekár môže predpísať lieky alebo odporučiť ďalšie vyšetrenia. V prípade chronického upchatia nosa môže byť potrebné zistiť presnú príčinu a prispôsobiť liečbu konkrétnym potrebám pacienta.
- Príčinou chronicky upchatého nosa bývajú veľmi často plesne nachádzajúce sa v interiéroch - spálňa, obývačka, kuchyňa, prípadne v priestoroch pracoviska. Ako už bolo spomenuté vyššie, plesne môžu pôsobiť ako alergén alebo spôsobovať priamu infekciu. V prvom prípade po ich odstránení z priestoru nastáva úľava pomerne rýchlo, v druhom prípade je potrebné riešiť ešte samotnú plesňovú infekciu. Jedným zo spôsobov ako riešiť plesňovú infekciu sú zmesi esenciálnych olejov na vnútorné použitie. Tieto je potrebné kombinovať s riasami typu Chlorella alebo Spirulina, aby sa zabránilo vstrebaniu rozpadových produktov plesní v tráviacom trakte.
- Vyhýbanie sa alergénom: Ak je váš nos upchatý kvôli alergiám, snažte sa vyhýbať známym spúšťačom. Môže to zahŕňať udržiavanie domácnosti bez prachu, používanie hypoalergénnych čistiacich prostriedkov a vyhýbanie sa kontaktu so zvieratami.
- V prípade nosových polypov alebo anatomických abnormalít je potrebné chirurgické riešenie.
- Príčinou chronicky upchatého nosa môže byť aj závislosť na nosných kvapkách v dôsledku tzv. rebound fenoménu, kedy vždy po vymiznutí účinku kvapiek dochádza znovu k upchatiu nosa. Jediným riešením je vtedy vydržať niekoľko dní aj napriek upchatému nosu bez kvapiek a tak sa zbaviť závislosti na nich, prípadne postupne predlžovať intervaly bez kvapiek.
- Úprava stravy: Aj niektoré potraviny môžu prispievať k upchatiu nosa. Konzultácia s dietológom alebo alergológom pomôže identifikovať potenciálne problematické potraviny.
- Zmena životného štýlu: Udržiavanie zdravého životného štýlu, vrátane pravidelného cvičenia a dostatočného spánku, pomôže posilniť imunitný systém a znížiť chronické problémy s upchatým nosom.